شناسایی روستای پرگو

روستای پرگو در فاصله 9 كیلومتری جادة یونیك ( میانه) گنجگاه در بخش سنجبد غربی خلخال كه به شهرستان كوثر تغییر نام یافته است و در میان دو كوه مرتفع گونئی (مطلع آفتاب) در شرق و قوزئی (مقتل آفتاب) در غرب ودرکنار روستای بسیار کهن ابراهیم اباد واقع شده‌است و براساس اسنادو حدود نامه‌های قدیمی این روستا از آبادیهای بسیار كهن منطقه خلخال بوده‌است
دسته بندی جغرافیا
فرمت فایل doc
حجم فایل 33 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 76

فروشنده فایل

کد کاربری 7169
تمام فایل ها

بخش اول :

شناسایی کل روستا

الف: شناسایی محیط جغرافیایی

  • هویت روستا

روستای پرگو در فاصله 9 كیلومتری جادة یونیك ( میانه) گنجگاه در بخش سنجبد غربی خلخال كه به شهرستان كوثر تغییر نام یافته است. و در میان دو كوه مرتفع گونئی (مطلع آفتاب) در شرق و قوزئی (مقتل آفتاب) در غرب ودرکنار روستای بسیار کهن ابراهیم اباد واقع شده‌است و براساس اسنادو حدود نامه‌های قدیمی این روستا از آبادیهای بسیار كهن منطقه خلخال بوده‌است.

- آشنایی با منطقة خلخال

خلخال یكی از شهرستانهای استان اردبیل می‌باشد كه در دامنه غربی كوههای تالش واقع شده‌است.خلخال از گذشته‌های دور مكان علم ودانش بوده‌است بطوری كه شاعر نام‌آور« رشیدالدین اخسیكتی» كه خود از اهالی ماورا‌ء النهر بوده برای زیارت اهل علم به این شهر می‌آید و آنچنان شیفتة محیط علمی این شهر می‌شود كه برای مدتی ساكن این دیار می‌گردد. دركتاب (حدودالعالم) و(مراصد الاطلاع) كه در صده‌های آغازین هجری نوشته‌شده از خلخال با نامهای (خونه) و (خونج) یاد شده كه در آن هنگام حاكم نشین بوده‌است بعدها(فیروزآباد) كه برفراز تپه(پردلیس) بناشده بود مركز حاكم نشین خلخال می‌شود و بعد از آن نیز( هروآباد) مركزیت این منطقه را عهده‌دار شده‌است كه امروز به شهر خلخال معروف است.

در مورد خلخال در( بستان السیاحه) و( ریاض‌السیاحه) نیز آمده‌است كه خلخال مكانی نیك و جایی به دل نزدیك است و مردمانش از متاع حسن و علم برخوردارند و عموم مردم آن در میهمان‌نوازی معروف و در دلیری تیراندازی و چابكی بی‌نظیرند.

هرودوت – مورخ یونانی – می‌نویسد خلخال ولایتی است كه شهر( هراوان) در دامنة كوه( ازنوان) در آن شهر واقع شده و (پرده‌هور) در آن می‌باشد.

دربارة وجه تسمیة دارالمرزین خلخال نیز عقیده بر این است كه چون از دیرباز زنان و دختران این دیار مچ پاهای خود را با حلقه‌هایی از سیم و زر می‌آراسته‌اند بنابراین واژة خلخال براین سرزمین اطلاق شده‌است.وبرخی نیز بر این عقیده هستند که چون کوه ها این منطقه را مانند خلخال احاطه نموده اندبه این نام مشهور شده است .

-ناهمواریها آب و هوا

روستای پركوه در اتفاع 1980 متری از سطح آبهای آزاد و در میان دو كوه گونئی و قوزنئی ودرنزدیکی روستای قدیمی ومتروک ابراهیم اباد بنا شده‌است كه ارتفاع كوههای این منطقه درنهایت 2046 متر است. و همین امر باعث گردیده كه این منطقه دارای آب و هوائی كوهستانی باشد. این منطقه دو نوع باد باران‌آور می‌وزد كه عبارتند از:

1- بادهای باران‌آور مدیترانه كه از مبدأ آن دریای مدیترانه می‌باشد و از غرب می‌وزد.

2- بادهای باران‌آور غربی كه مبدأ وزش آن اقیانوس اطلس می‌باشد فصل وزش این بادها زمستان است و به همین علت در این منطقه زمستانهای بسیار سرد و پربرف دیده می‌شود كه گاهی ارتفاع برف به 1 تا 5/1 متر می‌رسد بگونه‌ای كه مردم از روی بامها رفت و آمد می‌كنند.

اما در فصل تابستان به علت واقع شدن دربین کوه های اذربایجان وعدم وزش بادهای باران‌آور بارندگی چندانی وجود ندارد و به علت تفاوت میزان رطوبت و بارندگی تابستان و زمستان این منطقه تفاوت دمای دو فصل نیز بسیار محسوس می‌باشد بگونه‌ای كه در بعضی از تابستانها این منطقه به علت عدم بارش وابستگی اقتصادی و معیشتی به كشت دیم دچار خشكسالی و نابودی مزارع می‌گردد.

-منابع آب

منابع آب این روستا شامل دو بخش است .

1- آبهای جاری كه رود پرگی‌جای( رود پرگو) از كنار این روستا گذشته و در نزدیك روستای گنجگاه به رود سنگورچای پیوسته و در نهایت به رود قزل‌اوزن سرازیر می‌شود.

2-چشمه‌های این روستا كه در فواصل دور و نزدیك اطراف این روستا واقع شده‌اند عبارتند از: سویوق‌بلاغ( چشمه‌سرد) كه سرمای آن به حدی است كه حتی در تابستان نیز نمی‌توان پیش از چند ثانیه دست را در آب نگاه داشت چای ‌بلاغ( چشمه‌رود) كه آب آن به رود پرگی‌چای می‌ریزد. داش‌بلاغ( چشمه‌سنگی) كورجابلاغ و رود اورتمه‌بلاغ كه در روستای قدیم ابراهیم‌آباد واقع شده و آب روستا به وسیلة لوله‌كشی از این چشمه به روستا منتقل می‌شود.

-پوشش گیاهی و جانوری

دراین ناحیه به علت كوهستانی بودن بیشتر زمینهای هموار به صورت باغ یا مزرعه درآمده‌اند و از زمین‌های شیبدار و سنگلاخی كه برای كشاورزی مناسب نیست بعنوان چراگاه استفاده می‌شود كه گاهی نیز در میان این چراگاهها درختچه‌های كوتاه خودرو می‌روید و در بعضی از قسمتها و بخصوص در اطراف باغات و مزارع درختان سرو تبریزی و بیدمجنون و نارون هم دیده می‌شود و در باغهای این منطقه درختان میوه‌ای همچون زردآلو، سیب سبز،گلابی، گردو، آلبالو، گیلاس مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و در مزارع آن گندم و لوبیا و نخود( به صورت محدود) به صورت دیم كشت می‌شود كه بیشتر برای استفاده خود روستائیان می‌باشد. با توجه به پوشش گیاهی و وضعیت آب و هوایی این منطقه حیواناتی نظیر گرگ- روباه- و خرگوش – خرس- وكبك بلدرچین – زاغ پرستو- لاك‌پشت در این منطقه زندگی می‌كنند كه روستائیان از حمله‌های گرگ و روباه وبه صورت نادر ببر و خرس در قدیم به حیوانات اهلی خویش مانند گاو – گوسفند- بز- اسب- قاطر والاغ و طیورات گله‌مندمی باشند و البته در زمستان نیز آب‌گوشت بلدرچین و كباب گوشت خرگوش و كبك آنها نیز به راه است (البته به صورت محدود).

ب: تاریخچه روستا

-گذشته روستا

بنابراسناد تاریخی موجود واقوال ریش‌سفیدان اولین بانیان روستای پرگو شش برادر از اهالی شیروان بوده‌اند كه حدود 900 سال پیش به علت نزاعهای قومی طایفه‌ای از منطقه خویش به خلخال و پرگو گریخته‌اند البته برخی نیز بنای این روستا را منسوب به دوران اشكانی می‌دانند. مشخص نیست كه آیا قبل از ورود این شش برادر به این منطقه در آغاز كسی درروستای ابراهیم اباد زندگی می کرده ویا هنگام ورودانان روستای ابراهیم اباد متروکه بوده است . آنچه مسلم است این است كه بانیان این روستا همان شش برادر معروف هستند كه عبارتند از: ابوالفتح، صادق، مهدی‌خان، حاجی‌عیوض، میرزاعلی، حیدرخان كه هر كدام از آنها به ترتیب سررشته طایفه‌های ابراهیمی- حاجی عیواضلی- میرزالی( سلامی- مرادی)، (میزراعلی- حیدرخانی) هستند كه بعدها خانواده وطایفه‌های سادات كمالی( آل هاشم‌لی- سلیمانی) عزیزیان- حیدرلی- هاشمی- ناصری و ملكی و …… به آنها اضافه شدند.

اقوال مختلفی در مورد وجه تسمیه‌های پرگو ذكر شده‌ برخی نام پرگو را شكل تغییر یافته بركوه به علت كوهستانی بودن منطقه می‌دانند برخی دیگر نیز آن را برگفته از پیرگور( به علت داشتن گورهای قدیمی) و بعضی دیگر پرقو به علت قرارگرفتن در منطقه كوهستانی و ییلاقی می‌دانند.

-اماكن تاریخی روستا

  • روستای ابراهیم آباد در شمال روستا در منطقة چوبان یاستیقی كه هنوز بناهای قدیمی در آنجا دیده می‌شود.وبنا به گفته ریش سفیدان روستا از زمانهای گذشته ودر زمان پدران پدران انهانیز انجا ویرانه بوده است .
  • امامزاده معروف( حیدرآباد) درشرق كه قبرستان‌ روستا در اطراف آن بناشده‌است .
  • قلعه تپه سی ( قیزقلعه) كه در بین اهالی روستا معروف است كه در آن قبر‌های باستانی در گذشته‌های دور وجود داشته و در قدیم نیز مردم برای پنهان‌كردن مسكوكات خود در آن منطقه می رفتند كه بعدها در هنگام جنگ جهانی دوم كه ارتش شوروی وارد ایران شده و شمال ایران را اشغال نموده‌ بود روی تپه‌ای كه این بنا ساخته شده‌بود یك سنگر سنگی ساختند كه محل استقرار تیربار و مسلسل بوده‌است. كه دیگر آثاری از آن باقی نمانده.
  • سنگر ارتش سرخ كه هنوز آثار آن برجای است كه حتی علامت داس چكش حک شده برروی میله وسط سنگر به صورت كم‌رنگ دیده می‌شود.این سنگر نیز به مانند سنگر قبلی از سنگهای اطراف وبر روی بلندی (تپه)به منظور نگهبانی و دیده بانی ساخته شده است .
  • كوههای اكیزلر(دوقلوها) در 5 كیلومتری غرب روستای پرگو واقع شده‌است كه مردم روستاهای اطراف قبل از فصل درو در آنجا جمع شده و قربانی می‌نمودند و پس از صرف ناهار باز گشته و درو را آغاز می‌نمودند كه به نظر می رسد این رسم از دوران پیش از اسلام باقی مانده است وبه جشن درو معروف است. ریش‌سفیدان روستا بیان می‌كنند كه سالهای پیش از‌آنجا مسكوكات قدیمی بدست آمده و از سال 1356 توسط سازمان میراث فرهنگی حصاركشی شده و از ورود مردم به آنجا جلوگیری می‌شود.
شناسایی روستای پرگوشناسایی کل روستا پرگوشناسایی محیط جغرافیایی پرگوآشنایی با منطقه خلخالپوشش گیاهی و جانوری پرگو اماکن تاریخی روستا