آمار سوختگی در ایران ۸ برابر دنیا - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

 • آمار سوختگی در ایران ۸ برابر دنیا - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

  به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد هادی ایازی شب گذشته در افتتاحیه همایش سالیانه انجمن حمایت از بیماران سوخته در مرکز همایش های رازی، گفت: در نظام سلامت آن چیزی که بسیار مهم است مشارکت مردم است و اگر مشارکت مردم را داشته باشیم می توانیم خیلی از مشکلات را حل کنیم و اقدامی را انجام دهیم که بیمار نشویم.

  وی افزود: اتفاق، حوادث و مشکلاتی که با آنها مواجه هستیم یک بخش آن به خودمان برمی گردد که باید رعایت کنیم و بخش دیگر به دستگاه هایی برمی گردد که مسئول هستند و باید ایمنی در کارها را انجام دهند که متاسفانه الان هر دو بخش با مشکل مواجه هستند.

  ایازی ادامه داد: آمار سوختگی در ایران ۸ برابر متوسط دنیا است و این آمار نشان می دهد که باید رفتارهای ما و مسئولین ایمنی بخش باشد.

  معاون وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که در حدود ۳۵۰ هزار بیمار سرطانی داریم، افزود: قریب به ۱۰۰هزار نفر هر سال به تعداد این بیماران اضافه می شود.

  ایازی با طرح این سئوال که چرا آمار بیماران مبتلا به سرطان در کشور رو به افزایش است، گفت: نکته مهم این است که ما دقت نداریم و رفتارهای پرخطر بروز می دهد و نتیجه اش بیماری هایی است که اتفاق می افتد.

  وی اظهارداشت: در گذشته سالیانه ۲۸ هزار مرگ و میر در حوادث ترافیکی داشتیم که طی سال های اخیر این وضعیت کنترل شده و به ۱۶ هزار و ۵۰۰ فوتی کاهش پیدا کرده است.

  ایازی در عین حال به آمار بالای مصدومین حوادث ترافیکی اشاره کرد و افزود: در سال ۳۳۳ هزار نفر در حوادث ترافیکی مصدوم می شوند که نیاز به بستری در بیمارستان ها دارند. یعنی حدود ۵ هزار تخت بیمارستانی کشور در طول سال فقط به مصدومین ترافیکی اختصاص می یابد. لذا، همه ما باید دست به دست هم دهیم و کمک کنیم تا این اقدام پیشگیرانه شکل بگیرد و افراد بیمار نشوند.

  در ادامه همایش، کتاب پیشگیری از سوختگی رونمایی شد و از خانواده های حادثه پلاسکو تقدیر به عمل آمد.